Oprócz zwiotczenia mięśni, wywierają wpływ dynamiczny, do powstania bruzdy przyczynia się także zmniejszenie grubości skóry w bruździe, a także opadnięcie lub wiotkość tkanki tłuszczowej w policzku. Obecność bruzd nosowo-wargowych nie musi wpływać negatywnie na estetykę twarzy. Jednakże, gdy stają się one głębsze i zostaje w ich wyniku zaburzona h równowaga, a twarz wyraża przez to rozmaite, często niezamierzone emocje, można zastosować zabieg wypełniający, przy użyciu wypełniaczy.

Korzyści z wypełniania bruzd nosowo-wargowych.

Wyróżniamy dwa rodzaje zmarszczek: statyczne, zwane inaczej spoczynkowymi, a także czynne. Lepsze prognozy wypełniania zmarszczek nosowo-wargowych mają osoby, u których zmarszczki te powstają w sposób czynny, tj. dynamiczny, to znaczy podczas pracy ww. mięśni.

W momencie, gdy mamy do czynienia ze zmarszczkami statycznymi, czyli powstałymi w wyniku procesu starzenia (np. w wyniku utraty tkanki tłuszczowej), perspektywy powodzenia zabiegu są trochę mniej obiecujące. Dzięki nastrzykiwaniu przy użyciu wypełniaczy, można zniwelować efekt zmarszczek, przy czym należałoby pamiętać, że im większa jest głębokość bruzdy nosowo-wargowej, tym gorszy jest spodziewany efekt kosmetyczny zabiegu.

Aby uniknąć ewentualnego rozczarowania po zabiegu, należy uprzednio dopytać się lekarza o spodziewany efekt. Wypełniacz ma zdolność zatrzymywania wody, przez co skóra przybiera świeży i jędrny wygląd. Dodatkową zaletą jest brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ze strony organizmu.


Wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest obecność zmarszczek nosowo-wargowych (bruzd nosowo-wargowych) powstałych zarówno w procesie starzenia, czyli w wyniku utraty podskórnej tkanki tłuszczowej - tzw. zmarszczek statycznych, jak i tych dynamicznych, do których powstania przyczyniły się wskazane we wstępie mięśnie twarzy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Mimo, że sam zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych nie należy do specjalnie inwazyjnych, to – podobnie jak w przypadku innych zabiegów z użyciem kwasu - istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania:

  • Trądzik
  • Obniżona odporność
  • Wiek – w przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia odstępuje się od wykonywania zabiegów

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny. Jest on zobowiązany do omówienia przebiegu zabiegu, poinformowania o ewentualnych skutkach ubocznych, porozmawiania o celu terapii, a także o jej alternatywach, czasie utrzymywania się efektu po zabiegu, cenie zabiegu.

lekarz zapyta również o przeszłość chorobową pacjenta, czyli przebyte schorzenia, o ewentualne nadwrażliwości (np. na środek znieczulający), a także poprzednie tego typu zabiegi. Przed zabiegiem należy również ustalić z lekarzem sposób znieczulenia. Jest to również czas dla pacjenta na nieskrępowane zadawanie pytań, celem wyjaśnienia otwartych kwestii. Na koniec rozmowy lekarz poprosi pacjenta o pisemną zgodę na zabieg.

Rodzaj znieczulenia

Zabieg wypełniania zmarszczek nosowo-wargowych należy raczej do bezbolesnych. Bolesne mogą być jedynie same wkłucia igły. Jednakże dzięki uprzedniemu schłodzeniu, odczuwanie bólu zostaje zmniejszone. W przypadku, gdy pacjent ma obniżony próg bólu, tzn. gdy jest on szczególnie wrażliwy na ból możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, poprzez użycie specjalnych kremów np. Emla 5% lub innych preparatów zawierających środek znieczulający, głównie Lignokainę 2%.


P olega ono na nastrzyknięciu okolicy poddanej zabiegowi takim środkiem. Samo podanie środka jest dość nieprzyjemne, daje uczucie pieczenia, czy też rozpierania. Zapewnia ono jednak całkowicie bezbolesny przebieg zabiegu jak i zapobiega bólowi nawet kilkadziesiąt minut po jego zakończeniu. Należy jednak wspomnieć, że igły używane do wstrzykiwania kwasu są na tyle cienkie, że aspekt bólu można tutaj pominąć.

Źródło: http://www.lilybeautycentre.com/

Zarówno w roztworze do wstrzykiwań, jak i w kremie substancją czynną jest lidokaina, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Do działań niepożądanych lidokainy można zaliczyć: metaliczny smak w ustach, zaburzenia czucia w obrębie warg i języka, uczucie oszołomienia, pobudzenie ruchowe, niepokój, euforia, drżenie mięśni, senność, zaburzenia świadomości, bóle i zawroty głowy, szumy uszne, parestezje (uczucie drętwienia lub mrowienia), utrata świadomości, niespójność mowy, drgawki. Występują one jednak stosunkowo rzadko.

Masz Pytania? Zapraszamy do kontaktu: +48 601 749 059

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - możliwe powikłania po zabiegu

swędzenie, krwiaki, zaburzenie odczuwania, nadmierna pigmentacja, przebawienia skóry. Niekiedy organizm pacjenta reaguje na zabieg objawami grypy, tj. bólami głowy i mięśni, ogólnym złym samopoczuciem, nudnościami, itp. Rzadko, na skutek niewłaściwego wstrzyknięcia wypełniacza lub złego rozprowadzenia, mogą utworzyć się widoczne albo wyczuwalne w dotyku grudki. Nieraz może dojść do przemieszczenia wypełniacza w inny obręb twarzy tak, że efekt wypełnienia widoczny będzie w niepożądanym miejscu.

W pewnych przypadkach może wystąpić martwica tkanki, co jest konsekwencją wstrzyknięcia wypełniacza do naczynia krwionośnego i spowodowania zatoru. Jednakże przy fachowym wykonaniu nie powinno to mieć miejsca. Możliwe jest, że efekt wypełnienia zmarszczek okaże się słabo widoczny z powodu wstrzyknięcia zbyt małej ilości kwasu lub cech indywidualnych pacjenta (np. zmarszczki są bardzo głębokie).