Pigmenty w tatuażach są rakotwórcze.
Zanim postanowimy zrobić sobie ozdobę, która pozostanie na naszej skórze do końca życia, warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre kolory tuszy do tatuaży mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia związki.
Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przebadali stosowane przez tatuażystów barwniki pod kątem zawartości w nich metali ciężkich
i ryzyka, które niosą dla zdrowia.
Próbki badano na zawartość: kadmu, ołowiu cynku, arsenu, chromu oraz rtęci.Badania wskazały na znaczącą zawartość toksycznych metali ciężkich w tuszach do tatuażu, która różniła się jednak
w zależności od koloru i producenta tuszu.
Tusze kolorowe zawierają kadm, ołów i arsen w większych stężeniach ,niż tusze czarne, częściej stosowane.
Oprócz metali ciężkich pigmenty mogą zawierać nanocząsteczki, ftalany i węglowodory, które mogą oddziaływać szkodliwie na gospodarkę hormonalną, a niektóre z nich mają działanie rakotwórcze.
Raport Komisji Europejskiej ds. Zdrowia w zakresie zagrożeń związanych z tatuażami wspomina, że prawie 70% barwników organicznych występujących w tuszach do tatuażu nie zostało zatwierdzonych do stosowania na skórę, a prawie 40 % składa się z rakotwórczych amin występujących w tuszach do pisania, farbach drukarskich i lakierach powszechnie stosowanych w produkcji samochodów.
90% pigmentów do tatuowania otrzymuje się z Indii. Producentów tuszu do tatuażu nie można już znaleźć w Unii Europejskiej, pozostają tylko przedsiębiorstwa dystrybucyjne, które rozlewają tusze do pojemników, pakują i sprzedają pod własnymi etykietami.
Dlatego próby ustalenia pochodzenia pigmentu bez analizy chemicznej nie przyniosą wyczerpującej odpowiedzi.
Nikt z posiadaczy tatuażu nie wie, jaki rodzaj pigmentu byłużyty, ani, co jest w nim zawarte.
Praktycznie sam tatuażysta nie ma o tym pojęcia. Zgodnie z Unijną Dyrektywą Kosmetyczną, każdy tatuażysta musi być w stanie przedstawić klientowi do wglądu kartę charakterystyki dla każdego użytego atramentu , z którego są złożone poszczególne składniki pigmentów. Ale w rzeczywistości to niewykonalne .
Co wchodzi w skład pigmentów?
Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) ostrzega, że używane dorobienia tatuaży tusze mogą zwierać toksyczne chemikalia przyczyniające się do alergii skórnych, bolesnych blizn oraz długotrwałych podrażnień, które w konsekwencji znacząco podwyższają ryzyko chorób nowotworowych.
Żadnemu z klientów, którzy poddają się wykonaniu tatuażu nie przechodzi przez myśl skład kompozycji tuszu.
Najczęściej klienci omawiają z tatuażystą tylko projekt i położenie tatuażu.
A lista składników znajdujących się w pigmentach? Oto przykłady:kolor czarny zawiera różne typy węglowodorów ropa naftowa- z których większość jest rakotwórcza.
kolor żółty – można w nim znaleźć ślady siarczynu kadmu (związki kadmu uważa się za kancerogenne).
kolor czerwony jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ zawiera rakotwórczy siarczek rtęci, oprócz soli metalicznych, które są wszystkie toksyczne.
kolor zielony – częstym składnikiem jest kobalt, arsen (czynnik wpływający na powstawanie raka skóry i chorób serca)W starszych tatuażach, stwierdzono również ołów i chrom, jak również związki litu i miedzi.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Kopenhadze, rakotwórcze substancje chemiczne wykryto w 13 z 21 pigmentów zwyczajowo używanych w Europie
Reakcje alergiczne na toksyny wprowadzone do ciała mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach.
Niektóre reakcje alergiczne, takie jak ziarniniak lub sarkoidoza (zapalne naczyń i guzki w płucach), mogą pojawić się znacznie później. Pseudochłoniaki (powiększenie węzłów chłonnych) mogą spowodować patologiczne zmiany nawet po 32 latach od wykonania tatuażu.
Tatuowanie jest jak bomba, bo nosiciel tatuażu (pigmentów użytych do jego wykonania) jest narażony na działanie toksycznych chemikaliów przez całe życie i nigdy nie wiadomo kiedy „bomba” wybuchnie.
Wiele przypadków raka skóry zostało przypisanych tatuażom, z tendencją wzrostową. Większość z tych czerniaków rozwija się na ciemnych tatuażach, dlatego są wykrywane dopiero w późniejszym etapie.
Niemieccy naukowcy wstrzyknęli tusze do tatuażu pod skórę myszy. Okazało się, że 32 proc. barwnika zniknęło 42 dni po wstrzyknięciu, większe cząsteczki skumulowały się w węzłach chłonnych, a nanocząsteczki prawdopodobnie dostały się do krwioobiegu i zostały rozprowadzone po organizmie, transportowane do nerek, wątroby, śłedziony, węzłów chłonnych, płuc oraz mózgu.
Czy pigmenty zawarte w Tatuażach są rakotwórcze? Tak.
Najgroźniejsze są te z czerwonym pigmentem!
Za najniebezpieczniejszy dla naszego zdrowia uznano pigment w kolorze czerwonym, ze względu na rakotwórczy siarczek rtęci sprzyjający poważnym zapaleniom skóry. Naukowcy uważają, że kolorowe tatuaże sprzyjają ziarniniakom, czyli rozwijającym się dosyć wolno martwiczym zmianom nowotworowym, często przypominającym podskórnego grzyba lub plackowate, płaskierumienie, nierzadko silnie swędzące. Zazwyczaj jednym z pierwszych objawów tego rodzaju raka jest wysypka lub łuszcząca się powierzchnia skóry. Z czasem mogą się niej wytworzyć wykwity w formie chłoniaków, które mogą rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych oraz atakować narządy wewnętrzne – płuca, śledzionę, wątrobę, a nawet przewód pokarmowy.
Usuwanie tatuaży sprzyja rozdrobnieniu cząsteczek barwnikai łatwiejszym przedostaniu się toksyn do układu chłonnego,krwionośnego, węzłów chłonnych i wszystkich komórek organizmu.Po usunięciu tatuażu wskazane jest, a wręcz konieczne zastosowanie terapii usuwających metale ciężkie, wypłukanie toksyn i wsparcie działania detoksykacyjnego wątroby. Mogą to być substancje ziołowe np.kolendra, chlorella, a także syntetyczne jak Wit.C, kwas thioktynowy i inne.
A jakie są objawy zatrucia organizmu rtęcią, ołowiem, arsenem, kadmem, aluminium, cynkiem, chromem i innymi toksynami?
Ostatnio nagłaśnia się toksyczne działanie rtęci, aluminium, których obecność wykrywa się w szczepionkach.
A tu w sposób kontrolowany wprowadza się do organizmu dużą ilość toksyn i metali ciężkich.Niektórzy wręcz są zatruci pigmentami z tatuaży, ale nie myślą o konsekwencjach.
Dlatego tak ważna jest decyzja, czy w ogóle wykonać tatuaż? Jeśłi chcemy być czyści, to nie róbmy sobie świadomej lub nieświadomej krzywdy. Skoro już wiesz o tym, że wprowadzany barwnik jest toksyczny, to Szanuj Siebie przede wszystkim, nie pozwól unieść się z prądem, nie idz szeroką drogą, bo ta droga nie prowadzi do zdrowia. Niech to co dobre, czyste-będzie dobre, a to, co złe, nieczyste- będzie złe.